Kurt Üzümü (Goji Berry)

Kurt Üzümü (Goji Berry)

Kurt Üzümü (Goji Berry)
Lycium barbarum, Türkiye’de yetişen, kuşburnuna benzeyen, kırmızı tanecikli meyveleri olan bir Asya bitkisidir. Kurt üzümü (İngilzce wolfberry) adıyla da anılır.

Binlerce yıldır Çin tıbbında sağlık amacı ile kullanılmaktadır. Dünyada daha çok chinese wolfberry olarak tanınır. Lycium daystemum pojark da bu bitki ile aynı olup Uygur Türkçesi’nde ve Çin’in bazı yörelerinde bu şekilde anılmaktadır.

Goji Berry (Kurt Üzümü)
Goji meyveleri Çin,Tibet ve Moğolistan’da çokça yetiştirilir ve tüketilir. Her daim yeşil, küçük ve bodur çalılıklarda yetişir ve parlak kırmızı renkli meyvelerdir. Genellikle kurutulduktan sonra tüketilir ve bu halleriyle kuru üzüme benzerler. Goji berry Amerika’da yetişmez fakat Amerika’da yetiştirilen it üzümü olarak bilinen meyveyle akrabadır. İt üzümü gojinin aksine zehirlidir ve asla tüketilmemelidir.

Kilo verme açısından goji meyvelerinin kan şekeri üzerinde mükemmel etkisi vardır. Yüksek glisemik karbonhidrat alındığı zaman kan şekeri yükselir.Kan şekeri hızla düşünce genellikle 1-2 saat içinde yeniden acıkırsınız. Goji berrylerin glisemik indeksi çok düşüktür. Bu yüzden sindirildiği zaman kan şekeri üzerinde çok fazla etkisi yoktur. Bu daha seyrek acıkmak anlamına gelir. Bu, küçücük goji meyvesinin sağladığı çok büyük bir faydadır. Gojilerdeki yüksek lif içeriği sizi aynı zamanda daha uzun süre tok hissettirir.

Bunu da oku :  Misket Limonu (Lime)

Goji Berry’ler çoğu kişinin kas ve vücut yapısını korumak amacıyla aldıkları sentetiklerin yaptıklarını doğal enzimlerle gerçekleştirerek vücut yapısına katkıda bulunur. Vücudumuzun gençken bolca ürettiği, bizi yağsız ve fit halde tutan amino asitler gojide doğal olarak bulunur. Biz yaşlandıkça vücudumuzdaki amino asitler azalır, vücudumuz kilo alır ve yağı depo eder. Goji berryler aynı zamanda metabolizmayı hızlandırdığı ispatlanmış besin maddelerinin teminine yardımcı olur ve böylece çok daha etkili şekilde kalori yakabilirsiniz.

Goji Berry’lerin kilo vermenin yanı sıra çok sayıda yararları mevcuttur. Görme yeteneğinin korunmasına ve özellikle 60 yaş üstünde karşılaşılan görme problemlerine yardımcı olduğuna inanılır. Bağışıklık sistemine ve karaciğer fonksiyonlarına olumlu etkisi olduğu söylenebilir. Sadece bunlar değil, goji berry aynı zamanda cinsel mutluluğu ve doğurganlığı arttırır ve hatta yaşam süresini uzatır.

Goji Berry tüketmemiz için 22 sebep
1.Erken yaşlanmayı önleyen güçlü bir antioksidandır
2.Bağışıklık sistemini yapılandırır. Daha genç görünmenizi ve hissetmenizi sağlar.
3.Sağlıklı kan basıncını korumaya yardımcı olur, kalbi güçlendirir.
4.Hafızanın güçlenmesine yardımcı olur.
5.Günde 3 defa 8-10 gram buğuda pişirilmiş Goji tüketildiğinde normal kan şekeri seviyesinin korunmasına ve kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.(Buğuda pişirme Goji meyvesini yumuşatır.) Çin’de uygulanan tıbbi tedavilerde günlük dozaj genellikle 8-10 gramdır.

Bunu da oku :  Muz

6.Cinsel gücü arttırıp, cinsel işlevsizliği tedavi eder.
7.Kilo vermeye yardımcı olur. Her sabah ve öğlen 30 gram Goji’den yaptığınız çayı için. Sonucun mükemmel olduğunu göreceksiniz. Bunu uygulayan çoğu hasta gözle görülür oranda kilo vermiştir
8.Baş ağrısı ve baş dönmesini hafifletir.
9.Uykusuzluğa iyi gelir ve uyku kalitesini arttırır.
10.İştah ve sindirim düzenini arttırır.

11.Göz sağlığını ve görüşü güçlendirir.
12.Geleneksel olarak Kanser tedavisinde kullanılmaktadır.
13.Kanser riskinin azalmasına yardımcı olur ve tümör büyümesinin engellenmesine yardımcı olur.
14.Sağlıklı karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının güçlendirilmesine yardımcı olur.
15.Menopoz belirtilerine yardımcı olur.

16.Hamileliklerde yaşanan sabah bulantılarının önlenmesine yardımcı olur.50 gram Goji 50gram skutelarinle 30 dakika kaynatılır. Bu çayı içmek sabah bulantıları için hızlı ve etkili bir ilaçtır.
17.Doğurganlığın artmasına yardımcı olur.
18.Kasların ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.
19.Stres ve bunalımın hafiflemesine ve mutluluğun artmasına yardımcı olur.
20.Anti enflamatuar enzimlerin harekete geçmesine yardımcı olur.
21.Ömrü uzatır.
22.En az iki ay boyunca günde 2 defa yemeklerden önce, her seferinde 10 gram olmak üzere, Goji Berry meyvesi tüketmek atrofik gastriti hafifletir.

Bunu da oku :  Duku

Goji Berry bitkisi resimleri ve Goji Berry meyvesi resimleri için tıklayınız

ADS
Bu konuyu oyla
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 171 times, 1 visits today)

Related posts

One Thought to “Kurt Üzümü (Goji Berry)

  1. şirin

    bazı bölgelerden gelen goji berinin kalitesiz ve faydasız olduğu söyleniyor. doğrumu?

Leave a Comment