Salak (Snake fruit)

Salak (Snake fruit)

Salak (Snake fruit)
Salak (Snake fruit,Manilkara zapota):
Salak (Salacca zalacca), Endonezya’da Cava ve Sumatra’ya özgü bir palmiye ağacı türüdür. Endonezya’nın diğer bölgelerinde bir gıda mahsulü olarak yetiştirilir ve Bali, Lombok, Timor, Maluku ve Sulawesi’de doğallaştırılmaktadır.

Salak, 6 metreye kadar yaprakları olan çok kısa saplı bir palmiye olup her yaprağın 2 metre uzunluğunda ve 15 santimetreye kadar dikenleri olan sapı ve çok sayıda yaprağı vardır. Meyveler avucunun tabanındaki kümelerde büyür ve kırmızımsı kahverengi pullu deriden dolayı yılan meyvesi olarak da bilinir. Farklı bir ucu olan olgun bir incirin büyüklüğü ve şekli hakkındadırlar. Meyvenin eti yenilebilir. Meyvenin ucu kıstırılarak soyulabilir, bu da kabuğun kaymasına neden olur ve böylece çekilebilir. İçindeki meyve, iki büyük olan üç lobdan, hatta büyük bir yenmeyen tohum içeren üç lobdan oluşur. Loblar büyük soyulmuş sarımsak karanfiline benzer ve kıvamına sahiptir. Tadı genellikle güçlü ve sıkı bir kenara sahip tatlı ve asidiktir, ancak elma benzeri dokusu çok kuru ve ufalanandan nemli ve gevrekliğe kadar değişebilir.

Salak (Salacca zalacca) is a species of palm tree (family Arecaceae) native to Java and Sumatra in Indonesia. It is cultivated in other regions of Indonesia as a food crop, and reportedly naturalized in Bali, Lombok, Timor, Maluku, and Sulawesi.

The salak Salacca glabrecens was featured on a Malaysian stamp, issued 27 February 1999 under the rare fruits series of stamps.

It is a very short-stemmed palm, with leaves up to 6 metres (20 ft) long; each leaf has a 2-metre long petiole with spines up to 15 centimetres (5.9 in) long, and numerous leaflets. The fruits grow in clusters at the base of the palm, and are also known as snake fruit due to the reddish-brown scaly skin. They are about the size and shape of a ripe fig, with a distinct tip. The pulp is edible. The fruit can be peeled by pinching the tip, which should cause the skin to slough off so it can be pulled away. The fruit inside consists of three lobes with the two larger ones, or even all three, containing a large inedible seed. The lobes resemble, and have the consistency of, large peeled garlic cloves. The taste is usually sweet and acidic, with a strong astringent edge, but its apple-like texture can vary from very dry and crumbly (salak pondoh from Yogyakarta) to moist and crunchy (salak Bali).

Snake fruit bitkisi resimleri ve Snake fruit meyvesi resimleri için tıklayınız

ADS
Bu konuyu oyla
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 341 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment