Barbados (Acerola) Kirazı

Barbados (Acerola) Kirazı

Barbados (Acerola) Kirazı
Barbados kirazı (Malpighia emarginata), Malpighiaceae familyasından meyvesi için tarımı yapılan bitki türü.

Barbados kirazı ayrıca İngilizcede , “Acerola”, “Acerola kirazı”, “Batı Antil kirazı” gibi adlarla da bilinir.

Güney Florida, ABD’nin Rio Grande vadisi, Orta Amerika, Meksika, Güney Amerika, Peru’nun güneyi, Brezilya, Kanarya Adaları, Etiyopya, Madagaskar, Tayvan, Hawai, Sri Lanka, Gana gibi ülkelerde yetişir.

Tropikal bir ağaç olan Açerola ağacının meyvası. Barbados kirazı olarak da tanınan Açerola kirazı bilinen en zengin doğal C vitamini kaynaklarından biridir. C vitamini değerli bir antioksidandır.

Acerola meyvesi, yüksek oranda A, B1 ve B2 vitaminlerini içerdiği gibi aynı zamanda çok zengin bir C vitamini kaynağıdır.

100 gram Acerola meyvesinde bulunan C vitamini miktarı, aynı miktardaki limon ya da portakalın 80 katı kadardır.

Yüksek miktarda kalsiyum, fosfor ve demir de içeren acerola meyvesi çiğ tüketilebildiği gibi meyve suyu, dondurma, reçel ve komposto olarak da tüketilebilir.

Grip, soğuk algınlıkları, verem, şeker hastalığı, karaciğer rahatsızlıkları, dizanteriler ve kapanmayan yaraların iyileşmesi için tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Bunu da oku :  Altın Çilek

Saç bakımı konusunda pek çok kozmetik ürününde kullanılmaktadır.

Barbados (Acerola) Kirazı yetiştiriciliği:
Eğer çok hoş görünüşlü, fazla boyu uzamayan, oldukça renkli bir tropik meyve ağacı istiyorsanız Barbados kirazı mükemmel bir seçimdir. Barbados Kirazı veya Acerola Kirazı, Malpighia glabra, (M. punicifolia olarak da bilinir), Batı Antillere özgü bir ağaçtır.

Barbados kirazları değişik büyüklüklerde koyu yeşil ve parlak yapraklara sahiptir. Fakat genellikle 5cm veya daha uzundurlar. Ağaç değişik topraklarda çok güzel gelişebilir. Fakat en iyi gelişim ve meyve için asitli toprak gereklidir. Barbados Kirazı 4-5 m ‘ye kadar büyüyebilir.

Tüm yıl boyunca çekici küçük pembe çiçekler üretir. Bunlar genellikle İlkbaharın başından sonbaharın sonuna kadardır ve meyveler çiçekten 4-6 hafta sonra olgunlaşır. Meyveler genellikle 2,5 cm ve daha büyük olabilir. Parlak kırmızı üç tane geniş yuvarlak kenarlıdır ve çekirdekler merkezde bulunur. Meyve eti genellikle sarıdır ve çok yüksek Vitamin C içerir ve ticari olarak C vitamin için üretilir. Yaklaşık olarak bir portakalın 32 katı C vitamini içerir. Acerola Kirazının faydaları hakkında yazı için buraya tıklayın

Bunu da oku :  Hindistan Cevizi

Genellikle ağaç çok hızlı gelişir (yılda 1 m civarı). Bu özelliğinden dolayı bahçe sınırları için çok iyi bir çit görevi görür. Güneş ışığını bol alan yerlerde çok iyi gelişir. Fakat hafif gölgede de büyüyebilirse de meyveleri az ve kalitesi düşük olur.

Barbados Kirazları az da olsa soğuk havada problem yaşayabilir -2 dereceden sonra zarar görebilir. Meyveler, çekiciliğinden dolayı sık sık böcek ve kuşların hedefi olur.

Kurtlar kumlu topraklarda problem yaratabilir ve kuru otları kullanmak zararlıları uzak tutabilir.

Birçok Barbados Kirazı kalem ile kolayca çoğaltılabilir. Havai Köklendirme de çok sık kullanılan bir çoğaltma yöntemidir. Çekirdekten yetiştirilen ağaçlar çok yavaş büyür ve tadı acıdır, ayrıca kalitesiz meyve verirler.

Birçok türü vardır. ‘Florida Sweet’ veya ‘B-17’ gibi. Bunların meyveleri daha büyüktür ve küçük meyvelere göre daha tatlıdır.

C vitamin daha küçük meyvelerde daha fazladır fakat asitlidir. Bu nedenle insanlar daha tatlı olan büyük meyveleri tercih ederler. Birçok türü bir yetişkinin günlük C vitamin ihtiyacını karşılayabilir. Eğer C vitamin tablet almak istemezseniz Barbados Kirazı tam size göredir.

Bunu da oku :  Çikolata Meyvesi

Her 3-4 ayda bir genel amaçlı gübreler kullanıldığında daha iyi gelişme ve üretim artışı görülür. Kurak dönemler süresince Barbados Kirazının köklerini korumak için ağacın dibine kalın bir ot tabakası yayılır. Aksi takdirde kökleri yüzeye çok yakın olduğu için kuruyabilir. Kurak dönemlerde haftalık sulama önerilir ki meyveler daha büyük ve kaliteli olsun. (tropikmeyveci.com)

Malpighia glabra is a tropical fruit-bearing shrub or small tree in the family Malpighiaceae. It has often been confused with the cultivated crop tree M. emarginata, but has small insipid fruit and a very different flower structure.

Barbados (Acerola) Kirazı bitkisi resimleri ve Barbados (Acerola) Kirazı meyvesi resimleri için tıklayınız

Bu konuyu oyla
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 1.478 times, 1 visits today)

Related posts

2 Thoughts to “Barbados (Acerola) Kirazı

  1. Muhammet Kodal

    merhaba barbados kirazı fidan ve üretimi hakkında bilgi almak istiyorum. bilgi verirseniz sevinirim. saygılarımla.

  2. mustafa

    merhaba;barbados kirazıyla ilgileniyorum.bilgilendirirseniz sevinirim.

Leave a Comment