Tamarillo

Tamarillo

Tamarillo
Tamarillo, çiçekli bitki familyası Solanaceae’de (itüzümü ailesi) küçük bir ağaç veya çalıdır. En iyi, yumurta şeklinde yenilebilir bir meyve olan tamariloyu taşıyan tür olarak bilinir. Güney Amerika’da ağaç domates, tomate de árbol, tomate andino, tomate serrano, blood fruit, tomate de yuca, tomate de españa, sachatomate, berenjena ve tamamoro ve Endonezya’da terong Belanda (Hollandalı patlıcan) olarak da bilinir. Küresel olarak, özellikle Peru, Kolombiya, Yeni Zelanda, Ekvador, Ruanda, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde popülerdirler.

Bitki, 5 metreye kadar hızlı büyüyen bir ağaçtır. Pik üretime 4 yıl sonra ulaşılır ve ortalama ömrü yaklaşık 12 yıldır. Ağaç genellikle yan dalları olan tek bir dik gövde oluşturur. Çiçekler ve meyveler yan dallardan sarkar. Yapraklar büyük, basit ve uzun ömürlüdür ve keskin bir kokuya sahiptir. Çiçekler pembe-beyazdır ve 10 ila 50 çiçekten oluşan kümeler oluşturur ve salkımda 1 ila 6 meyve üretirler. Bitkiler çapraz tozlaşma olmadan meyve verebilir, ancak çiçekler hoş kokuludur ve böcekleri çeker. Çapraz tozlaşma meyve tutumunu iyileştiriyor gibi görünüyor. Kökler sığdır ve çok belirgin değildir, bu nedenle bitki kuraklık stresine tolerans göstermez ve kuvvetli rüzgarlardan zarar görebilir. Tamarillolar, diğer birçok solanaceae ile melezleşebilir, ancak melez meyveler kısır olur ve bazı durumlarda tatsız olur.

Bunu da oku :  Anti aging etkili meyve

Tamarillo Özellikleri?
Tamarillo (Tree Tomato) küçük ağaçlarda yetişen, yumurta şeklinde oval, ince kabuklu kırmızı bir meyvedir. Genelde 2 – 8 cm uzunluğundadır. Meyve kırağıya karşı özellikle olgunlaşma aşamasındayken oldukça hassastır. Tamarillo lar gölgelik yerlerde yetişmekle birlikte 6 metreden daha küçük ağaçlarda yetişir. Soğuktan ve şiddetli rüzgardan korunmaları meyvelerin istenilen olgunlukta, istenilen kalitede yetişebilmesi için olmazsa olmaz şarttır.

Meyveleri yumurta şeklinde olup, yaklaşık 4–10 cm uzunluğundadır. Renkleri sarı ve turuncudan kırmızıya ve neredeyse maviye döner. Bazen koyu, uzunlamasına çizgileri vardır. Kırmızı meyveler daha ekşi, sarı ve turuncu meyveler daha tatlıdır. Etin sert bir dokusu vardır ve sıradan bir domatesten daha fazla ve daha büyük tohumlar içerir. Meyveler vitamin ve demir açısından çok zengindir ve kalorisi düşüktür (meyve başına sadece yaklaşık 40 kalori).

Ecuadorian Orange, Goldmine, Inca Gold, Oratia Red, Rothamer, Ruby Red, Solid Gold, Yellow gibi birtakım çeşitleri bulunmaktadır.

Tamarillonun Yetiştirildiği Yerler?
Tamarillo Orta ve Güney Amerika, Asya ülkeleri ve Kenya da üretilmektedir. Ülkemizde de yetişmektedir.

Bunu da oku :  Muz

Tamarillonun Faydaları?
Tamarillo İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde yağların oksidasyonunu önler. Yaşlılık nedeniyle ortaya çıkan hafıza kayıplarını önleyici etkisi vardır. Göz sağlığı için elzemdir.

Beta Carotene sayesinde sigara dumanı ve hava kirliliğine karşı vücuda siper olur.

Tamarilloyu Nasıl ve Nerede Kullanacağız?
Tamarillo Kabuğunu soyup, meyvesini ve çekirdeklerini yiyebilirsiniz. Tatlılarınızda, meyve salatalarınızda, dondurmalarınızda kullanabilir ya da reçelini yapabilirsiniz.

Tamarillonun Muhafaza Koşulları?
Tamarillo 8 ºC de %70 nem oranında muhafaza edilmelidir.

Tamarillonun Besin Değerleri?
Tamarillo E,C,Beta Ceratone, Kalsiyum ve Potasyum bakımından zengin besin değerlerine sahip bir meyvedir.

Tamarillo bitkisi resimleri ve Tamarillo meyvesi resimleri için tıklayınız

ADS
Bu konuyu oyla
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 502 times, 1 visits today)

Related posts

One Thought to “Tamarillo

  1. volkan güngör

    Ortalama ne kadar ömüre sahipler ?

Leave a Comment