Jambu

Jambu

Jambu
Jambu : Anavatanı Malaya yarım adası olan bu meyve ağacının boyu 4 m. kadardır. Yaprakları kısa saplı ve oval şekilde, 30 cm. boyunda ve ortalama 10 cm. genişliğindedir.

Jambu Meyvesi (Eugenia malaccensis) Ana yurdu Malaya yarım adası olan bu meyve ağacının boyu ortalama 4 m. kadardır. Yaprakları kısa saplı ve oval şekilde, 30 cm. boyunda ve ortalama 10 cm. genişliğindedir. Diğer isimleri Syzygium samarangense (java apple) olarak bilinir.

Pembe veya cinsine göre kırmızı olan çiçeklerinden oluşan meyveler ufak bir elma iriliğinde, beyaz renkte ve güle benzer bir kokusu ile, ortasında bir de yuvarlak çekirdeği vardır. Özellikle kurak bölgeleri seven bu meyve, çok kuvvetli topraklarda iyi yetişemez. Meyve lezzeti çok iyi değildir. şifalı bitkileriniz. Diğer cinsleri içinde E. unifLora, E. aquea, E. Javanica önemli olup, bunların ayrıca bir çok çeşitleri de vardır.

Jambu meyvesinin bilinen yararları
Jambu ağacının meyvesi vucudun dirençsiz kaldığı dönemlerde sık sık rastlanan aft yaralarını iyileştirmesi. Ayrıca hiv+ olan hastaların bağışıklık sistemini kuvetlendirmek için doğal tedavi yöntemlerinden biri olarakta kullanılması.

Syzygium samarangense is a species of flowering plant in the family Myrtaceae, native to an area that includes the Greater Sunda Islands, Malay Peninsula and the Andaman and Nicobar Islands, but introduced in prehistoric times to a wider area and now widely cultivated in the tropics. Common names in English include wax apple, Java apple, Semarang rose-apple and wax jambu. It is very common in the Southern Indian state of Kerala, where it is known as chambakka.

Bunu da oku :  Kuşkonmaz

Jambu bitkisi resimleri ve Jambu meyvesi resimleri için tıklayınız

ADS
Bu konuyu oyla
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 464 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment