Zanzibar baharat turizm

Zanzibar baharat turizm
Dünyanın önemli baharat üreticilerinden biri olan Tanzanyanın Zanzibar Adası’ndaki baharat bahçelerinde yüzlerce çeşit baharatın tarımı yapılıyor.

Zanzibar’daki tarihi baharat bahçeleri ülkeyi ziyaret eden turistler için hem ziyaret edilecek hem de çeşit çeşit baharatın doğrudan satın alınacağı yer olarak görülüyor.

Kimyasal madde kullanmadan organik olarak üretilen baharatlar resmi verilere göre Tanzanya ihracatının önemli kalemlerinden birini oluşturuyor.

Karanfilden, doğal boya olarak kullanılan Lifuri bitkisine, limon otundan vanilyaya kadar yüzlerce çeşit baharatın yetiştirildiği bahçeler Zanzibar Adasının geneline yayılmış durumda.

Bahçelerden mamüle dönüştürülen baharatların bir kısmı ihraç edilmek üzere hazırlanırken diğer kısmı iç piyasada satılmak üzere Zanzibar Kenti’ndeki pazara gönderiliyor.

Baharat Turları
Adanın tanınmış baharat yetiştiricilerinden Sisso Kasım, Zanzibar baharatının dünyada rağbet görmesinin, baharatların tamamen organik olarak üretilmesin kaynaklandığını söyledi.

Kasım, adanın ikliminin baharat yetiştirmeye elverişli olduğunu belirterek “Baharat üretiminde kaliteli ürün için kimyasal madde kullanılmamalı. Biz kimyasal madde kullanmıyoruz. Zanzibar’daki baharat üreticiliğinin tarihi çok eski buradaki üreticiler aynı zamanda eski bir geleneği de devam ettiyor” dedi.

Zanzibar’daki baharat bahçeleri için batı ülkelerinden adaya özel “Baharat turları” düzenleniyor.

Aynı zamanda dünyaca ünlü bir turizm merkezi olan Zanzibar’daki baharat bahçeleri aynı zamanda çeşitli tropikal meyvelerin yetiştiriciliği için de kullanılıyor.

Afrika kıtasının doğusunda Tanzanya’ya bağlı iki adadan oluşan özerk yönetilen bölge Zanzibar veya Zangibar şeklinde adlandırılıyor.

İran’ın Şiraz kentinden gelen göçmenler tarafından kurulan adanın adı Zencilerin sahili anlamındaki Farsça Zangi bar kelimesinden geliyor. Zanzibar, Tanzanya devleti içerisinde özerk bir yönetim ile idare ediliyor.

ADS
Bu konuyu oyla
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 172 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment