Altın Çilek

Altın Çilek

Altın Çilek
Anavatanı Orta Amerika ve Güney Afrika ülkeleri olan meyvenin üretimine Türkiye’de yeni başlanmıştır.

Ürün altın çilek solanaceas ailesine aittir. Yuvarlak bir meyve olup ağırlığı 5-7gr arasındadır. Pürüzsüz, kolay şekil alan, parlak ve turuncu-sarı bir dış yüzeye sahiptir. Özü sulu ve içerisinde çok ufak açık sarı çekirdekleri vardır. Ham meyvesi mayhoştur. Dinlendirildiğinde tadı tatlılaşır.

Lezzetli ve egzotik bir meyve olan altın çilek sağlık açısından ve tıbbi açıdan çok fazla faydaya sahiptir. Son dönemin en ilgi çeken ve zayıflatan besinlerinden birisi olan altın çilek kilo vermek isteyenlerin gözdesi olmuştur. Yüksek lifli özelliğiyle metabolizmayı hızlandırır ve içerisindeki vitaminlerle hastalıklara karşı önlem olmaktadır.

Altın çilek taze olarak, kurutulmuş olarak tek başına veya meyve ve sebze salatalarında diğer ürünlerle beraber de tüketilebilir. Reçellerde, keklerde, soslarda ayrıca çikolata ile kaplanıp tatlılarda kullanılabilir.

Physalis:Ground Cherry, Chinese Lantern, Cape Gooseberry, Winter Cherry, Güvey Feneri, Güney Feneri ve Yer Kirazı olarakta adlandırılır.

Bunu da oku :  Pomelo

Physalisin Özellikleri
Physalis, ortası kahverengi olan sarı çiçeklere sahip bir bitkidir. Aynı ismi taşıyan meyvesi ise olgunlaştıktan sonra sarımtırak rengini almaktadır. Bu meyve birçok toprak tipinde yetişmekle birlikte en önemli özelliği çorak topraklarda da verim verebilmesidir. Physalis, büyüme aşamasında suya normalden fazla gereksinim duyar. Bitki olarak çok kırılgan ve hassas bir yapıya sahiptir. Tohumlama işlemi ise çekirdekleri sayesinde yapılır.

Physalis’in acutifolia, alkekengi, angulata, angustifolia, arenicola, carpenteri gibi başlıca çeşitleri bulunmaktadır.

Physalis Yetiştirildiği Yerler
Orta Amerika, Güney Afrika ülkeleri ve İsrail de üretilmektedir. Ülkemizde de kısmen dahi olsa üretimine başlanmıştır.

Physalis Faydaları
Physalis’in, içerdiği keroten sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getirerek yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunmaktadır. Cildi güneşin zararlı etkilerinden ve cilt kanserinden korumaya yardımcıdır. Ayrıca metabolizmayı hızlandırır, kan dolaşımını düzenler.

Physalisi Nasıl ve Nerede Kullanacağız?
İçerisindeki meyveyi ham olarak yiyebilirsiniz. Dekorasyon için kullanabileceğiniz gibi, meyve salatalarınıza ilave edebilir ya da reçelini yapabilirsiniz. Ayrıca çikolatayla mükemmel bir birliktelik sağlamaktadır.

Physalis Muhafaza Koşulları
Physalis, 7 ºC de %70 – %80 nem oranında muhafaza edilmelidir.

Bunu da oku :  Kaju

Physalis Besin Değerleri
Physalis, C, B1, B2, B3, Keroten gibi bir takım vitamin ve mineraller açısından zengin bir meyvedir.

Physalis (Yer Kirazı) bitkisi resimleri ve Physalis (Yer Kirazı) meyvesi resimleri için tıklayınız

Bu konuyu oyla
[Total: 2 Average: 5]
(Visited 399 times, 1 visits today)

Related posts

3 Thoughts to “Altın Çilek

  1. Esli K.

    karsta malum yetiştirilmiyor ama büyük marketlerde bulabiliyoruz

  2. Esma

    çok faydalı bir bitki

  3. emir

    bir zamanlar çok popülerdi ama şimdi hiç ses gelmiyor altın çilekten

Leave a Comment