Curuba

Curuba

Curuba
Passiflora tarminiana, çarkıfelekgiller (Passifloraceae) familyasından çarkıfelek cinsinin bir türü.

Passiflora tripartita var. mollissima ‘ya benzeyen ve meyveleri yenebilir özelliğe sahip çarkıfelek cinsinden bir bitki türüdür. Passiflora alt cinsi içerisindeki Tacsonia üst seksiyonunda sınıflandırılır. Aynen mollisima gibi muza benzeyen meyveler verip, bu meyveleri P. mollisima türü gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bununla birlikte meyveleri Yeni Zelanda gibi ülkelerde yenilmekteyken Hawai gibi yerlerde yavan, tatsız bulunmaktadır. Bu tür, şu özellikleri ile P. mollissima’dan ayrılabilir.

Kulakçıklar P. tarminiana’da küçük boyda olup kalıcı olmayan niteliktedir buna karşın P. mollisima türünde bu kulakçıklar daha büyük ve kalıcıdır. Çanak yaprak ve yapraklar P. tarminiana türünde çiçek tüpüne çok diktir veya geri çevrilmiş ters haldedir buna karşın P. mollisima’da çiçek tüpüne bu kadar yakın bir yaprak, çanak yaprak duruşu bulunmamaktadır. Diğer taraftan her iki bitki türü de kısa bir çiçek tüpüne sahip olsa da P. tarminiana’nın çiçek tüpü P. mollisima’dan daha kısadır. Ayrıca hastalıklara P. tarminiana, P. mollisima’dan daha dayanıklıdır.

Bunu da oku :  Granadilla

Passiflora tarminiana, P. mollisima türü gibi soğuğa dayanıklı değildir ancak -3 dereceye kadar olan soğuğa dayanabilmektedir. Bununla birlikte yayılıcı ve işgalci bir tür olup ısı koşullarına uygun, pek çok yere uyum sağlamıştır. Öyle ki P. mollisima türünden bile daha yayılıcı olması yerel bitki örtüsünü ortadan kaldırması sebebiyle sonradan getirildiği Hawai ve Yeni Zelanda’da zirai, biyolojik mücadele yapılmakta ve yayılması kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Aynen P. mollisima gibi P.tarminianada Yeni Zelanda’da üretilmesi, alımına satımına sınırlamalar getirilmiştir.

Curuba Özellikleri
Curuba, üç loblu yapraklara sahip, çiçeği pembe, çekirdekli bir meyvedir. Meyvenin yenilen kısmı içerisindeki çekirdekli olan kısımdır. Olgunlaşmadan önce yeşil ve küçük olan curubalar olgunlaşınca sarı bir renk alırlar.

Curuba Yetiştirildiği Yerler
Orta ve Güney Amerika ülkelerinde üretilmektedir.

Curubanın Faydaları
İçerdiği özellikle B3 sayesinde sinir sisteminin düzenli çalışmasını destekler. kolesterol düşürücü olarak da kullanılabilir. Yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesinde etkilidir. İştahı arttırır, hazmı kolaylaştırır. Sağlıklı bir deri sağlar ve santral sinir sisteminin çalışmasına yardımcı olur.

Bunu da oku :  Boynuzlu kavun (kiwano)

Curubayı Nasıl ve Nerede Kullanacağız?
Curuba’nın çekirdeklerini yiyebilir, kokteyllerinizde, dondurmalarınızda, pastalarınızda, meyve salatalarınızda vs kullanabilirsiniz. Yine Curuba dekorasyonlarınıza egzotik bir hava katacaktır.

Curubanın Muhafaza Koşulları?
-18 ºC de %80 nemde muhafaza edilmelidir.

Curubanın Besin Değerleri
Curuba C, B1, B2,B3, Demir ve Kalsiyum ihtiva eder. Kan basıncını normal seviyede tutar. Bütün vücuda oksijen taşıyan hemoglobin oluşumuna yardımcı olur. Kanın pıhtılaşmasında gereklidir.

Curuba bitkisi resimleri ve Curuba meyvesi resimleri için tıklayınız

ADS
Bu konuyu oyla
[Total: 2 Average: 5]
(Visited 425 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment