Sukkulent

Sukkulent

Sukkulent
Agave, (Sabır Bitkisi)
Agave, Orta ve Güney Amerika’da yayılış gösteren sabırgiller (Agavaceae) familyasından etli bitki (succulent plant) cinsidir. Türleri Türkçede sabır otu ya da kısaca sabır olarak bilinir. Görünüşü benzer olan Aloe vera (sarısabır) ile karıştırılmamalıdır.
Agave is a plump plant spreading out to middle and South america from agavaceae familia and its is succulent plant. It is known as “patience” in Turkish. It should not be supposed as Aloe vera.

Agave americana ()

Agave americana ‘Mediopicta’ ()

Agave americana ‘Variegata’ ()

Agave ferox ()

Aloe, (Sarı Sabır)
Sarısabır, Asphodelaceae familyasından Aloe cinsini oluşturan anavatanı Afrika olan bitki türlerinin ortak adı. Yaklaşık 300 türü vardır. 3-4 türünün şifalı özelliği bulunmaktadır. Bunların içinde en şifalı olarak gösterilen tür Aloe vera ‘dır.
Homeland, africa. Aloe is a common name for asphodelaceae familia. There are approximately 300 species. 3-4 of them are healing. Aloe vera is the most healing of all.

Aloe vera, (Tıbbi Sarı Sabır)

Aloe arborescens ()

Aloe mitrimorfis ()

Cereus peruvianus ‘Monstruosus’ (Peru Kaktüsü)
Anavatanı ; Güney Amerika’dır. Siyah ve kırmızı dikenli,kenarları yuvarlak kameriye görünümlü bir kaktüs türüdür.Yazın pembe gölgeli güzel beyaz çiçekler açar.İç ve dış mekân için dekoratif bir bitkidir.Sıcağa ve soğuğa toleransı yüksektir.
Homeland, South america. It is akind of cactus which is black and red, thorny, pergola shaped and round. In summer it has pink shade White flowers. It is a foliage plant either indoor or outdoor.

Cordyline australis (Dracaena) (Kordilin / Lahana Ağacı)
Anavatanı; Yeni Zelanda’dır. Yucca’ya benzeyen yapısı vardır. Yucca ile aynı ailedendirler. Zamanla alttan başlayarak kuruyup dökülen yapraklarla kaplı, gençken yumuşak zamanla sertleşen silindirik gövdeli her dem yeşil ağaçlardır.
Homeland, new zelland. It is like yucca. It comes from the same famiy. They are evergreen trees, defoliates in time from the bottom but it is soft in its early ages. The flowers are in, from july to august, White or lilac, fragrant, 1.20m long thermal clu

Bunu da oku :  Kaktüsgiller

Cordyline australis ‘Red Star’ (Bordo Yapraklı Kordilin)
Yoğun parlak kırmızı yaprakları haricinde C. australis ile aynı özellikleri taşımaktadır.
It has the same features of c.australis except its red leaves.

Cordyline fruticosa ()
Anavatanı; Tropikal Güney Doğu’dur. 3 m boylanabilir. Odunsu bir gövde üzerinde bulunan yaprakları 40-60 cm uzunluğa ulaşabilir. Yapraklarının güzelliği sebebiyle tercih edilen bir bitkidir. Yaprakları kırmızı renkte ve damarlıdır. Kokulu çiçekleri beyaz
Homeland, tropical South east. 3m tall. The leaves on woody body can be 40-60cm long. It is preferred because of its beautiful leaves. The leaves are red and has veined. The fragrant flowers are White. It can be planted in moist soil with turba.

Dracaena draco (Ejder Kanı Ağacı)
Anavatanı ; Kanarya Adaları’dır. Her dem yeşil gençliğinde çalı, yaşlandıkça ağaç olur. Yucca, Agave cinleri ile aynı familyaya üyedirler. Yaprakları 30-60 cm boylarında parlak yeşil, uçları sivridir. Yazın kırmızı-turuncu meyveler vermektedir.
Homeland, canary islands. It is evergreen. It is a bush when it is young and it is a tree While gettin old. It is in the same famiy of yucca and agave. The leaves are 30-60cm long, shiny green and sharp. It gives red and orange fruits.

Echinocactus grusonii (Altın Varil Kaktüsü)
Anavatanı ; Meksika’dır. 25-30 yılda 90 cm. 180 cm. boya ulaşmaktadır. Çok yavaş büyümektedir. Yeşil bir gövdeye ve sarı dikenleri bulunmaktadır. En yaygın olarak yetiştirilen kaktüs türlerindendir. Minimum -5 °C ‘ ye kadar dayanabilmektedir.
Homeland ; Mexico. 90 cm in 25-30 years. 180 cm. reaches height. Very slow growing. Yesil has a yellow body and spines. One of the species most commonly cultivated cactus. Minimum -5 °C down to can withstand. In late spring yellow flowers is a leading.

Bunu da oku :  Tropik Bitkiler

Opuntia ficus indica, (Kaynana Dili)
Anavatanı; Orta ve Güney Amerika’dır. Akdeniz Havzası’nda doğal olarak yetişmektedir. Sukkulent bir bitkidir. Yaprakları, gençken etli bir yapıdadır. Nisan-Mayıs’ta sarı çiçek açmaktadır. Çiçekleri Temmuz ‘da olgunlaşır ve turuncu renkli meyveleri oluşur
Homeland, middle and South america. It is naturally found in mediterranian basin. It is a sukkulet plant. The leaves are plump when it is young. In april and may, it blooms in yellow. The flowers become matured, and gives fruit. The fruits are edible.

Pachypodium lamerei ()
Anavatanı; Madagaskar’dır. Her dem yeşil, sukkulent yapraklı bitkilerdir. Etli ve dikenli gövdesi dar ve mızrak biçimli,koyu yeşil yaprakları vardır. yetişkin bitkiler Haziran-Temmuz’da kokulu,krem beyaz çiçekler açmaktadır.
Homeland, madagascar. They are evergreen sukkulet leaved plant. The plump and thorny body is lanceolate, dark green. The grown plants blooms in White in june-july.

Yucca elephantipes, (Avize Çiçeği)
Anavatanı ; Costa Rica, El Salvador, Guatamela, Honduras, Nicaragua ve Batı Meksika’dır. Yerden çıkan bir çok gövdesi vardır. Gövdeler, uzunlukları farklı olarak büyümektedir. Yaprakları ; mızrak şeklinde, uçları batıcı ve 50 cm uzunluğunda, parlak
Homeland, costa rica, el Salvador, guatamela, Honduras, nicaragua and West mexico. It has plenty of branched out bodies. The bodies grow in differnt height. The leaves are lanceolate, the tips are pricky and 50cm long, shiny green in summer, it has bell s

Yucca filamentosa, (Avize Çiçeği)
Anavatanı ; Kuzey Amerika. 5 m ‘ye kadar uzayabilmektedir. Yaprakları ; her dem yeşil, sert, batıcı ve mavimsi yeşil renklidir. Temmuz ve Ağustos Ayları’nda, beyaz renkli ve avize şeklinde çiçek açmaktadır. İkinci yada üçüncü yıldan sonra çiçeklenmektedir.
Homeland, North america. 5m tall. The leaves are evergreen, hard, pricky and blue green. In july and august, it bloom in White candeliar shape. It becomes flowery after 2 or 3 years. It is used in parks and gardens solitary. It is hardy to wind and salty

Bunu da oku :  Uzun kaktüs çeşitleri

Yucca filamentosa ‘Bright Edge’ ()
Yapraklarının kenarları sarı renklidir.
The edges of the leaves are yellow.

Yucca filamentosa ‘Color Guard’ ()
Yapraklarının kenarları yeşil ortaları sarı renklidir.
The edges of the leaves are green and the centre is yellow.

Yucca gloriosa ()
Anavatanı ; Kuzey Amerika’dır. 2.50 m boy ve 3 m en yapabilmektedir. Gövdesi çok yavaş büyümektedir. Yaprakları ; uçları sivri şekilde, koyu yeşil renklidir. Çiçekleri ; krem renkli ve çan şeklindedir. Eylül ve Kasım Ayları’nda çiçeklenmektedir.
Homeland, North america. 2.5 m tall and 3m wide. The body grows slowly. The leaves are dark green and the tips are sharp. The flowers are beige and bell shaped. In september and november, it becomes flowery. It begins to be flowery after 5 years. It is us

Yucca rostrata ()
Anavatanı ; Meksika’dır. Nadir bulunmakta olan bir türdür. 5 m boy ve 2 m en yapabilmektedir. Uçları sarı sarı renkli olan mavi yaprakları vardır. Doğal olarak tijli bir bitkidir. Yaz ve Sonbahar Mevsimleri’nde, beyaz renkli ve çan şeklinde çiçekler açar.
Homeland, mexico. It is a rare kind. 5m tall and 2 m wide. It has blue leaves and the tips are yellow. It is naturally connected tree. In summer and autumn, ıt blooms in White bell shaped. It can be used in park and gardens in groups or solitary.

ADS
Bu konuyu oyla
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 76 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment