Bambular

Bambular

Bambular
Bambusa (-)
130 bambu türü ile oldukça geniş bir aile olan Bambusa, Asya, Amerika ve Afrika’da yayılış gösterir. En büyük bambu türleri 80 cm kalınlığa ve 38 metre uzunluğa kadar ulaşabilirler. Nemli her türlü toprakta yetişirler. Kendine has cazibesi olan, aynı zamanda yoğun yapraklanması ile hoş bir duruş sergilerler. Sarı, yeşil ve alacalı renklerde boylu ve bodur formlarda olabilirler.
It is a very large bambusa family with 130 kinds. It is spreaded to asia, america and africa. The hugest bamboos are 80cm thick and 38m tall. It lives in any soil. It has a charme peculiar to itsef at the same time, has a nice stance with its leaves. It can be yellow, green or in any other colour, tall or dwarf.

Phyllostachys bambusoides’Castillonis inversa’ (-)
Çok hızlı büyüyen bu tür, 7-10 m yüksekliğe çıkabilir. Gövdesi parlak sarıdır. Rüzgardan korunması gerekir. Güneşi gören veya hafif gölgeli yerlerde iyi gelişir.
It grows rapidly to 7-10m tall. The body is shiny yellow. It should be protected from wind. It is suitable for sunny or slightly shade areas.

Bunu da oku :  Paulownia Ağacı

Phyllostachys viridis (-)
Anavatanı Çin’dir. Çizgili bambu olarak ta bilinir. Diğer türlere göre en çok boy yapan ve en kalın gövdeye sahip türdür. Yaprakları boldur ve açık yeşil renklidir.
Homeland, China. It is known as stripped bamboo. It has the thickest body and tallest of all bamboo kinds. It has plenty of leaves which are light green.

Phyllostachys vivax ‘Aureocaulis’ (-)
Anavatanı Çin’ ir. Parlak sarı renkli, yeşil çizgili gövdesi vardır. Soğuğa karşı dayanıklı oluşu ile Kuzey Avrupa iklimlerinde de yaşayabilir.
Homeland, China. It has shiny stripped body. It is hardy to cold so can live in North european climates.

Phyllostachys bissetii (-)
Anavatanı Çin’dir. 2-3 cm çapında ince gövdeli olan bu türler, parlak yeşil renkli gümüşi çizgileri olan bambulardır. Yaprakları diğerlerine göre kalitelidir. 5-8 m boy yapabilirler. -25 C’ye kadar dayanıklıdırlar.
Homeland, china. 2-3cm diameter, has very thin body. It has shiny green silvery stripes. The leaves are more quality. 5-8m tall. It is hardy to -25c.

Phyllostachys nigra (-)
Anavatanı Çin’ dir. Çizgili bambudur. Gövde gençken yeşil, sonraki yaşlarında siyaha döner. Her dem yeşil olan yapraklar parlak koyu yeşil renklidir. 5 ile 8 m boy yapabilirler. Rüzgara karşı hassastırlar. -20 C’ye kadar yaşam sürdürebilirler.
Homeland, china. It is a stripped bamboo. The young body is green but becomes black when it gets older. The evengreen leaves are shiny dark green. 5-8m tall. It is hardy to winds. It can live up to -20c.

Bunu da oku :  Kakao

Phyllostachys pubescens (-)
Anavatanı Çin ve Tayvan’dır . Soğuğa karşı dayanıklı değillerdir. 8-9 m boylanabilir. Yalnızca ılıman iklim olan bölgelerde yetiştirilmesi ön görülür. -8 C’nin altında yetişmesi zordur. Filizleri yenilebilir ve lezzetli olduğu için Avrupa’da yemek sektörü için yetiştirilmektedir.
Homeland china and taiwan. They are not hardy to cold. 8-9m tall. It should be grown in warm climates. It is very difficult to plant under -8c. Its shoots are edible so it is planted for european caterings.

Fargesia angustissima (-)
Anavatanı Çin’ dir. Çalı formunda, aşağı sarkan dalları vardır. Soğuk iklimlerde çok kanaatkar bir tavır sergilemektedir. -25 C’ye kadar yaşamını sürdürebilir. Serin ve gölgeli ortamları sever. Çok sıcak ve aşırı güneş ışığına maruz kalmaması gerekir.
Homeland, china. It is a bush formed plant, ıt has floppy branches. It shows a very contented attitude in cold climates. It can live up to -25c. It likes cool shade areas. It is not hardy to boiling hot and direct sun light.

Bunu da oku :  Jakaranda

Fargesia murieliae ‘Super Jumbo’ (-)
Anavatanı Çin’ dir. Çalı formunda, sarı gövdeli yaprakları sarkık çok dallı bir bambudur. -35 C’ye kadar yaşayabilir.
Homeland, china. In a bushy form, has yellow body. It has floppy branches. It can live up to -35c.

Bambusa nana (-)
Bodur bambuların hepsinin Anavatanı Japonya’dır. Bodur bambulara verilen isim Bambusa olarak yer alır. Bambusaların en önemli özelliği çizgilidirler. Bahçecilikte, çalılıklarda, bordürlerde ve kaya bahçelerinde kullanılırlar. Saksıda balkon ve teraslarda da yer alabilirler.
The homeland of all dwarf bamboos is japan. It is called Bambusa. The most importing feature is its stripes. It is used in gardening, bushes, bordures and rock gardens. It can be placed in balconies or terraces in pots.

Bambusa nana’Aureostriata’ (-)

Bambusa nana’Variegata’ (-)

ADS
Bu konuyu oyla
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 130 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment