Yıldız meyvesi (Karambola)

Yıldız meyvesi (Karambola)

Yıldız meyvesi (Karambola)
Yıldız meyvesi ya da Karambola (Averrhoa carambola), Endonezya, Filipinler ve Malezya civarında görülen meyve ağacı türü. Meyvesi Güneydoğu Asya, Güney Pasifik, Mikronezya ve Doğu Asya’nın bazı bölümlerinde sıklıkla tüketilir.

Bu meyvede ayırt edici olarak çıkıntılar mevcuttur (genellikle beş adet bulunur fakat bu değişebilir); yanlamasına kesildiği zaman yıldız şekli oluşur. Meyvenin tümü yenebilirdir ve elle yenir. Yemek yapımında kullanılmakta olup konservesi ve meyve suyu da yapılmaktadır.

Kökeni
Orijinal kökeninin Sri Lanka veya Endonezya olduğuna inanılmaktadır. Son yıllarda Avustralya, Pasifik adaları, Tahiti, Yeni Kaledonya, Papua Yeni Gine, Hawaii ve Guam gibi bölgelerde popülerite kazanmıştır. Hindistan, Çin, Tayvan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin yanı sıra bazı Güney Pasifik adalarında ve Afrika’da da ticari olarak üretimi yapılmaktadır.

Yapısı
5-15 santimetre arasında değişen boyu ve oval şekli vardır. Genellikle beş adet çıkıntı meyve boyunca uzanır ve bu çıkıntılar meyveye yıldız şeklini verir.

Karambola Özellikleri
Arkin, Fwang Tung, Golden Star, Hoku, Kaiang, Maha, Sri Kembanqan (Kembangan), Wheeler, Thayerand Newcombe gibi çeşitleri olan Karambola meyvesi yumurtadan elipsoit şeklindedir. 2-1/2 to 5 inç (6-13 cm)uzunluğunda, 5 tane yaprak damarı vardır. Enlemesine kestiğimizde yıldız şekli çıkar. Derisi incedir,açıktan koyuya sarı ve yumuşak üst derisi mum gibidir, Çekirdekleri meyveden çıktıktan birkaç gün sonra yaşanabilirliğini kaybeder.

Bunu da oku :  Avakado

Küçük ağaçlar iyi kalitede Karambolalar üretirler.

Karambolanın Yetiştirildiği Yerler

Karambola; Sri Lanka ve Moluccas’tan kaynaklandığına inanılır, fakat Asya’nın güneyi ve Malezya’da yüzyıllarca yetiştirilmiştir. Günümüzde ise Malezya, Tayland, Endonezya gibi uzakdoğu ülkelerinin yanı sıra İsrail ve Brezilya’da üretilmektedir.

Karambolanın Faydaları
C vitamini açısından zengin olan Karambola daha çok C vitamini eksikliği bulunanlarla soğuk algınlığı ve grip gibi çeşitli hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

Karambolayı Nasıl ve Nerede Kullanacağız?
Karambola’yı (diğer bir adıyla star fruit) kenarlarındaki hafif sert olan kısımlarını kestikten sonra enlemesine yıldız şekli oluşturacak şekilde kesebiliriz. Bu yıldız şeklinde kesilmiş olan Karambolayı ister bardak süslemelerinizde isterseniz salatalarınızda garnitür olarak kullanabilirsiniz. Diğer yönden bu meyve ile pastalarınıza renk katabilir, dilerseniz çiğ olarak da tüketebilirsiniz.

Karambolanın Muhafaza Koşulları
Karambola asttropikal olarak sınıflandırılır.Çünkü olgun ağaçlar

27 F (-2 C) dereceyi tolere edebilirler. Genç bitkiler daha hassastırlar ve 32 F (0 C) derecede ölebilirler. Karambolalar su baskını ya da etkili sıcak ve kötü rüzgarlarla zedelenebilir.

Karambolanın Besin Değerleri
Karambola; C, Niasin, Potasyum, Fosfor açısından zengindir.

Bunu da oku :  Çerimoya

Carambola, also known as starfruit, is the fruit of Averrhoa carambola, a species of tree native to tropical Southeast Asia. The fruit is commonly consumed throughout Southeast Asia, the South Pacific, Micronesia, parts of East Asia, and the Caribbean. The tree is cultivated throughout tropical areas of the world.

The fruit has distinctive ridges running down its sides (usually 5–6). When cut in cross-section, it resembles a star, giving its name as star fruit. The entire fruit is edible, usually raw, and may be cooked or made into relishes, preserves, garnish, and juices.

Karambola bitkisi resimleri ve Karambola meyvesi resimleri için tıklayınız

Bu konuyu oyla
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 650 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment