Golyat Böceği

Golyat Böceği - Goliathus

Golyat Böceği – Goliathus
Şimdiye kadar rastlanan en ağır böcektir. 100 grama kadar ulaştığı söylenen ağırlığıyla bilinen en ağır böcektir. Afrika kökenli bu böceğin asıl vatanı Kamerundur. Boyu 10 cm civarındadır. Bilimsel adı Goliathus goliath olan bu böcek ayrıca Orta Afrika Cumhuriyeti, Kenya, Kongo, Nijerya ve Tanzanya gibi Afrika ülkelerinde de rastlanır.

Larvalar
Afrika’da otoyollarda sürücülere büyük zorluklar çıkaran bu böcek otomobillere sıçrayarak farlarını kırarlar. Dişileri yumurtasını çürümüş ağaçların arasına koyarlar. Larvaların boyu ortalama 20 cm civarındadır. Bu kurtçukların gelişmesi yaklaşık üç yıl sürer. Bilimsel adı ise Goliathus Druryi’dir. Afrika’nın en iri kınkanatlısıdır. Rengi zengin bir kızılımsı kahverengidir. Troksinin üst yüzünde beyaz süsleri bulunur. Özellikle palmiye ağaçlarının tepesinde yaşarlar ve ağaçtan beslenirler. Erkeklerinde, dişilerde bulunmayan çatalımsı bir kafa uzantısı vardır.

Goliathus
The Goliath beetles (named after the biblical giant Goliath) are any of the five species in the genus Goliathus. Goliath beetles are among the largest insects on Earth, if measured in terms of size, bulk and weight. They are members of subfamily Cetoniinae, within the family Scarabaeidae. Goliath beetles can be found in many of Africa’s tropical forests, where they feed primarily on tree sap and fruit. Little appears to be known of the larval cycle in the wild, but in captivity, Goliathus beetles have been successfully reared from egg to adult using protein-rich foods such as commercial cat and dog food. Goliath beetles measure from 60–110 millimetres (2.4–4.3 in) for males and 50–80 millimetres (2.0–3.1 in) for females, as adults, and can reach weights of up to 80–100 grams (2.8–3.5 oz) in the larval stage, though the adults are only about half this weight. The females range from a dark brown to silky white, but the males are normally brown/white/black or black/white.

Species
There are five species of Goliath beetles, with several different subspecies and forms only partially described:
? Goliathus goliatus (Linnaeus, 1771)
? Goliathus albosignatus Boheman, 1857
? Goliathus regius Klug, 1835
? Goliathus cacicus (Voet, 1779)
? Goliathus orientalis Moser, 1909

Bu konuyu oyla
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 635 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment