Tropik Böcekler

christmas beetle

Tropik Böcekler
Böcekler hakkında bilgi edinmek, sayılar dünyasına girmek demektir! Bu, tüm canlıların neredeyse yüzde 90’ına sahip olan, dünyadaki en bol bulunan hayvan türüdür. Bilimsel tahminler, dünya çapındaki toplam böcek türü sayısını 30 milyona yaklaştırdı. Avustralya’da 661 aileye bölünmüş 86.000’den fazla türü tanımladık, ancak bulunmayı ve sınıflandırılmayı bekleyen binlerce böcek daha olması muhtemeldir. Avustralya’nın geri kalanına kıyasla Islak Tropik bölgelerdeki böcek bolluğu diğer hayvan türlerine benziyorsa, muhtemelen buradaki ormanlarda saklanan yaklaşık 40.000 böcek türü vardır.

Burada ele alınacak çok fazla böcek türü var, ancak daha tanıdık türlerin bazıları Avustralya’da şaşırtıcı derecede çeşitlidir. Bu ada kıtasının en azından şunları içerdiğini biliyor muydunuz:

50 tür sopa ve yaprak böceği
162 mantis türü
250 ağustos böceği türü
348 termit türü
428 tür hamamböceği
550 kalkan böceği türü
2.827 cırcır böceği ve çekirge türü
4.000 karınca türü
7.786 sinek türü
20.816 kelebek ve güve türü
28.200 böcek türü!

Dünya’da yaklaşık 10 milyon böcek türü olabilir ve birçoğu dünyanın tropikal ormanlarında yaşar. Yağmur ormanlarındaki en bol böcekler karıncalardır, ancak yaygın olarak peri sinekleri (Mymaridae) olarak adlandırılan en küçük arılardan goliath ve titan böcekleri gibi dev yağmur ormanı böceklerine kadar önemli bir çeşitlilik vardır. Tropik bölgelerde böcekler en yüksek çeşitliliği oluşturur ve 370.000’den fazla türü içerir. Bu tropik böceklerden bazıları şunlardır; Afrika dokumacı karıncalar, baskın tropikal karınca, amazon tırtılı, koruyucu crypsis, gergedan böceği, goliath böceği, en ağır böceklerden biridir, pazen güve tırtılı, ısırgandır, heliconius kelebekleri, taklit yetenekleri inaılmazdır, titan böceği, dev böceklerdir, gizemli larvalar, berber arılar, bazıları saç kesebilir genelde ise yaralayabilir.

ADS
Bu konuyu oyla
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 256 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment