Brachydanio frankei (Leopar Danio)

Brachydanio frankei (Leopar Danio)

Brachydanio frankei (Leopar Danio)
Zebra balığı (Danio rerio), sazangiller (Cyprinidae) familyasından, doğal yaşam alanı Asya olan, yaklaşık 4–6 cm boyunda, yumurtayla çoğalan tropikal bir balık türüdür. Genellikle 80 ile 180 arasında yumurta bırakır ve yumurtalarına kendisi bakar. Diğer akvaryum balıklarıyla barışçıl olmakla beraber çiftleşme döneminde geçimsiz olabilir.

Habitatı ve Anavatanı: Hindistan
Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul
Davranış Biçimi: Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl
Üreme: Uygun bulduğu yerlere 500’e kadar yumurta saçar.
Sıcaklık: 18 – 24 ° C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 6 cm
Su Sertliği: Yumuşak – Sert
pH: 7

Genel Yorum: Çok dayanıklı bir sürü balığıdır. Adını leopara benzeyen desenlerinden alır.
Çok güzel sürü balıklarıdır, genellikle su üstü seviyelerinde yüzerler, dişi erkek ayrımında dişilerin yüzgeçleri daha kısa, erkeklerinki ise daha uzundur, tek tür olarak beslenmesi tavsiye edilir çünkü yemleri diğer balıklara bırakmayabilirler.

Genetik araştırmalarda kullanılan, çok hareketli, barışçıl bir balıktır. Akvaryumda kolayca çoğaltılabilir. Yüzecek geniş alan bulunduran, bitkilendirilmiş akvaryumları sever. Zebra balıkları sürü balıklarıdır. Akvaryumda grup halinde beslenmesi gerekir. Hepçildirler.

Brachydanio rerio ya da Danio rerio, zebra balığı veya zebra danio olarak da bilinir. Popüler bir akvaryum balığıdır ve balık beslemeye yeni başlayanların tercihidir.

Bunu da oku :  Poecilia latipinna (Ay Moli)

Zebrabalığı, Güneydoğu Himalayalar’da, Doğu Hindistan’ın Ganj Bölgesi’nde, Pakistan’da, Bangladeş’te, Nepal’de ve Myanmar’da görülür. Çoğunlukla küçük akıntılar, pirinç tarlaları, kanallar gibi durgun veya düşük debili sularda yaşarlar. Japonya, ABD ve Avustralya’da akvaryumculukta kullanılır. Kolombiya’da doğal ortamda görülmüştür ama bunun sebebi büyük ihtimalle bir akvaryumdan kaçmış ya da bırakılmış olmasıdır.

Son zamanlarda genetiği değiştirilmek suretiyle üretilmiş olan yeşil floresans, kırmızı floresans ve sarı floresans yapan çeşitleri ticari olarak satılmaktadır.

ADS
Bu konuyu oyla
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 150 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment