Botia macracantha (Makrakanta)

Botia macracantha (Makrakanta)

Botia macracantha (Makrakanta)
Habitatı ve Anavatanı: Güney Doğu Asya
Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul.
Davranış Biçimi: Afresif
Kendi Türlerine Davranışı: Agresif
Üreme: Düz yumurta döker, üretilmesi zordur.
Sıcaklık: 25 – 27 ° C

Genel Yorum: Bu türün üreme şekli yıllarca bilinemedi ve akvaryumlarda üretilemedi. Fakat nihayet başarıldı. Tabi bizim Ülkemizde başarılmamış olması üzücü noktası. Üstelik Çok kapsamlı bir akvaryumda değil ürediği akvaryum. Fakat artık balık şansı denilebilir, uzmanlık denilebilir bunun kararı sizde. Dişi erkek ayırması gerçekten çok zor bir türdür. Tamamen doğadan toplanan bu tür için, elbette bu üretimle doğadan toplanmalarının henüz önüne geçilemeyecek ancak, bir yerden başlanması güzel bir haber.

Genel olarak çöpçü olarak lanse edilen ve satılan bu türe, maalesef haksızlık yapılmaktadır. Diğer tüm çöpçü olarak adlandırılan türler gibi. Zor büyüyen bir türdür. Fakat, çöpçü muamelesi yapılmamış olsa büyüme hızı hatırı sayılır oranda artacaktır.

Makrakantalar, beyaz benek hastalığına duyarlıdır. Bu yüzden ani ısı değişimlerine çok dikkat edilmelidir. Ortamdaki canlılara bu hastalığı kısa sürede bulaştıracaktır. Nadiren de olsa, yavruları yedikleri görülmüştür. Yüzgeç dikenleri vardır, elle tutulmamalıdır, dikkatli olunmalıdır. Akvaryumlarda dağılan yemleri tüketmesi beklenmemeli, dip yemleri ile beslenmelidir. Bazı arkadaşlar bu türü yan yatarken gördüğünde öldüğünü veya hasta olduğunu düşünmekteler. Oysa yan yatarak uyuyan bir balıktır.

ADS
Bu konuyu oyla
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 412 times, 1 visits today)
Bunu da oku :  Poecilia reticulata (Lepistes)

Related posts

Leave a Comment