Balantiocheilos melanopterus (Kristal Köpekbalığı)

Balantiocheilos melanopterus (Kristal Köpekbalığı)

Balantiocheilos melanopterus (Kristal Köpekbalığı)
Kristal köpek balığı (Balantiocheilos melanopterus), diğer bilenen adlarıyla gümüş köpek balığı, renkli köpek balığı gibi adları vardır.

Habitatı ve Anavatanı: Güney Doğu Asya
Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul
Davranış Biçimi: Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl
Üreme: Yumurta dökerler.
Sıcaklık: 22 – 26 C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 35 cm
Su Sertliği: Orta
pH: 6,5-7,5

Genel Yorum: Cyprinidae familyasının ortak özelliklerini taşır, sadece tropik akvaryumlarda biraz daha sakin olarak bilinir. Büyüdüğünde ise saldırganlık artabilir, özellikle kendi türü için bölge kavgaları artıp bu kavgalar yaralanmalara yol açabilir. Beslenme seçimleri yosun, alg gibi bitkisel besinler haricinde küçük canlılardır. Üreme şekilleri diğer Cyprinidae’lere çok benzerlik gösterir. Nispeten ılık sularda doğal hareketlerini sergilerler. Gösterdikleri sosyal hareketlerle akvaryumda ilgiyi üzerlerine çekmeyi başarırlar.

Şekil olarak torpido ya benzer. Özel bir türdür, köpek balığına çok benzer. Genellikle Güneydoğu Asya, Borneo, Sumatra, Tayland ve Malezya Yarımadasında bulunur. Su içindeki diğer balıklara kolay uyum sağlarlar. Dipte ve orta bölgede yüzerler. Etçil ve otçul olarak beslenebilirler. En az 2 tane bakılması strese girmesini önleyebilir. 35 cm’e kadar gelişebilir. Tropikal akvaryumlar için idealdir. Köpek balığı diye anılmasına karşın çok ürkektir. Yemlenirken dahi ani hareketlerden kaçınılması gerekir. Akvaryum dışına atlayabilir. Bunun için kapağı kapalı tutmak önlem sayılabilir.

Çok uyumlu balıklardır karma akvaryumlar için kullanılır diğer türlerle uyumludur 5 ile 10 yıl arasında ömürleri vardır büyüdüğünde ise saldırgan olabilir, çok kolay ürküp sudan atlamaya çalışabilirler. Yem olarak ise dip yemi verebilirsiniz.

Bunu da oku :  Poecilia latipinna (Ay Moli)

Bu balıklar diğer balıklara hemen alışabilir. Ürküp dışarı çıkmaya çalışabilir bu yüzden ani hareketlerden kaçının.

ADS
Bu konuyu oyla
[Total: 0 Average: 0]
(Visited 55 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment