Pangasius sanitwongsei

Pangasius sanitwongsei

Pangasius sanitwongsei
Challenger. Latince ismi Pangasius sanitswongi olan tatlı su köpek balığı türüdür.

Doğal ortamı Güneydoğu Asya olan bu tatlı su köpek balıkları akvaryumda bakılması riskli türlerdir. 250 cm uzunluğuna ulaşan bu tür genellikle hayvanat bahçelerindeki dev su tanklarında bakılsalar da Türkiye’de vahşi balık beslemeyi seven akvaristlerinde ilgi odağı olmuştur.

Türkiye’de akvaryumcularca dev akvaryumlarda ilgi çekmek amacıyla sergilenen balıklar genellikle çok küçük boyda akvaristlere satılırlar. Görkemli görünüşleri nedeniyle akvaristlerin ilgisini çeken bu balık çok yakın zamanda büyüyerek sorun yaratmaya başlar. Her bir Challenger için 3000 litrelik dev akvaryumlar gerekmektedir, doğal gelişim hızı için ise 1000 litre şarttır. Sürü halinde gezmeyi seven bu balık bu yüzden ev ortamında tercih edilmemelidir.

Etçil beslenmesi nedeni ile akvaryumları kirletmesi büyük bir sorundur.

Ayrıca akvaristlerin bu balığı yemlerken dahi dikkatli olmaları gerekmektedir öyle ki Challenger’lar okyanuslardaki Köpek Balıkları kadar tehlikeli olabilirler. Bu nedenle akvaryumlarda tek tür olarak beslenmeleri gereken Challenger’lar az ışıklandırılmış, kavuk, kaya vb maddelere saklanabilecekleri akvaryumları severler ve üretimleri çok zordur. Challenger akvaryumlarının üstleri her daim kalın bir cam ile kapatılmalıdır…

Bunu da oku :  Carrasius auratus (Japon Balığı)

Türkiye’de bu hayvanı astronot, pirana, vatoz gibi dayanıklı ya da saldırgan balıklar ile belli bir boya kadar besleyenler çoğunluktadır… Akvaryumdaki su sertliğinin 6-10 arasında olması gerekmektedir su sertliği toleransı bu açıdan yüksek olan Challenger akvaryumlarının pH değeri ise 6,5-7,5 arasında olmalıdır. Akvaryumlarda beslenmeleri halinde Dip Yem ihmal edilmemelidir.

Üretimi
Challenger üretimi çok zordur. Genellikle bir kavuğun içine yumurta döken bu balık da erkek challenger yavruları dişiden dahi korur. Diğer yumurta döken balıklarda olduğu gibi kavuk başka bir akvaryuma alınmalıdır ancak bu işlem yapılırken çok fazla dikkat etmek gerekir çünkü normalde dahi büyük bir tehlike unsuru olan challenger’lar yavrularını korurken daha vahşi olacaklardır.

ADS
Bu konuyu oyla
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 205 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment