Tropikal iklim

Waterfall in the mountains, green forest

Tropikal iklim
Tropikal iklim bol yağışlı ve sıcak bir iklim kuşağıdır. Köppen iklim sınıflandırmasına göre yılın 12 ayı boyunca 18 °C (64 °F)’in altında bir sıcaklık gerçekleşmez. Günlerce yağmur yağabilir ve bu yüzden ciddi derecede seller oluşabilir. Bu iklim tipinde yıllık ve günlük sıcaklık farkı Ekvatoral iklime göre fazladır. Savan iklimi Ekvatoral iklim ile Çöl iklimi arasında kalan 10 ile 20 derece Kuzey ve Güney enlemleri arasında görülür. Yıl boyunca sıcak olan bu iklim tipinde yağış grafikleri düzensizdir. Savan ikliminde yazlar yağışlı geçerken kışlar 30 derece dinamik yüksek basınç etkisiyle kurak geçer. Savan ikliminin bitki örtüsü ise uzun boylu otlar diye bilinen Savan’dır.

Yağışların arttığı yaz aylarında yüksek ot toplulukları yeşerir. Bu ot toplulukları içerisinde yer yer kuraklığa dayanıklı ağaçlar da görülmektedir. Savan ikliminde gördüğümüz hayvanlar başlıca şunlardır; zürafa, aslan, fil, timsah, şempanze, bizon, zebra, antilop, deve kuşu, babun, çita gibi türlerdir.

Tropikal iklim yada Savan iklimi, 10° – 20° Kuzey ve Güney enlemleri arasında ve 0° – 10° enlemlerinde 1000 m. den sonra görülür. Ekvatoral kuşak ile çöller arasında bir geçiş iklimidir. Yıllık ortalama sıcaklık 20°C dolayındadır. Yıllık sıcaklık farkı 4° – 5°C’dir. Yıllık yağış miktarı 1000 – 2000 mm. arasındadır. Güneş ışınlarının dik geldiği yaz ayları yağışlı, kışlar kuraktır. Tabii bitki örtüsü yüksek boylu ve gür bitki toplulukları olan savanlardır.
Bu iklimle karıştırılan en önemli iklim Muson İklimidir ikisinde de yaz yağışları ağırlık kazanır. Grafikler yorumlanırken muson ikliminde yağış dönemi aynı olmasına rağmen ciddi bir yağış farkı vardır. Savan ikliminde sıcaklık ortalamaları daha yüksektir. Savan bitki örtüsü yüksek boylu ot topluluklarıdır, muson ikliminde ise muson ormanları görülür.

Tropikal iklim, Sudan, Çad, Nijerya, Mali, Moritanya, Brezilya, Venezuela, Kolombiya, Peru ve Bolivya gibi ülkelerde etkili olmaktadır. 10°-30° kuzey ve güney enlemlerinde görülür.

Sıcaklık ortalaması bütün yıl 20 °C’nin üstündedir. Bu iklim bölgesinde güneş ışınları yılda iki kez dik açıyla düşer.
Güneş ışınlarının dik geldiği yaz dönemi Konveksiyonel yağışlı, kışlar kuraktır. Yıllık yağış miktarı 1000-1200 mm arasındadır.

Özellikleri
1- 10 ila 20 K. ve G. paralelleri arası ile ekvator çevresindeki yüksek alanlarda savan iklimi görülür.
2- Görüldüğü yerler; Güney ve Orta Afrika, Güney Amerika’da Brezilya, Venezüella, Peru, Kolombiya, Sudan, Çad, Nijerya, Mali, Bolivya gibi yerlerdir
3- Yıllık ortalama sıcaklı 20ºC dolayındadır. Ekvatoral iklime göre yıllık sıcaklık farkları biraz artmıştır(4-5ºC).
4- Yağış rejimi düzensizdir. Yazları yağışlı (Isınmadan dolayı), kışları kuraktır (Sup tropikal yüksek basınç alanının etkisi).
5- Yağışlı ve kurak mevsim belirgin olmasına rağmen mevsimler arası sıcaklık farkları azdır. Mevsimler sıcaklığa göre değil yağışa göre belirlenmiştir
6- Yıllık yağış miktarı 1000-2000mm kadardır.
7- Karakteristik bitki örtüsü Savandır. Savan, yüksek boylu otlar ile bunlar arasına serpilmiş seyrek ağaçlardan oluşur.
8- Savanlar, ekvatoral kuşak ile stepler arasında geçişi oluştururlar.
9- Akarsu boylarında bulunan gür ormanlara galeri ormanları denir.

Bitki örtüsü savan adı verilen otsu bitkilerden ve yer yer akasya ve baobap ağaçlarından oluşur. Savanlar uzun süre yeşil kalan, gür ve uzun boylu ot topluluklarıdır. Savan bitki örtüsü içinde yeraltı sularının yüzeye çıktığı yerlerde ve akarsu boylarında Galeri ormanları görülür

ADS
Bu konuyu oyla
[Total: 2 Average: 5]
(Visited 594 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment