Playful Pina

Playful Pina

Playful Pina
Yaz günlerini playful pina ile renklendirin.

Malzeme:
? 30 ml hindistancevizi kreması (2 yemek kaşığı)
? 1/3 su bardağı taze üzümsü meyveler (ahududu, çilek, böğürtlen, yabanmersini gibi)
? 1 su bardağı kırılmış buz

Hazırlanışı:
? Tüm malzemeleri blendira koyun ve püre haline gelene kadar karıştırın. Sonra margarita bardağına döküp servis edin.
? Mango veya ananas dilimi ile süsleyerek servis edin.

Afiyet olsun.

Ananas
Ananas (Ananas comosus), ananasgiller (Bromeliaceae) familyasından, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki ve onun meyvesidir. Anayurdu Güney Amerika’dır. Meyvesi iri, güzel kokulu ve lezzetlidir; üstünde bir demet yaprak vardır. 1555’te Jean de Léry tarafından Brezilya’da bulundu, oradan İngiltere’ye götürüldü, sonra Fransa’da yetiştirildi.

Ananas genelde 1-1,5 metre boylarında ve bazen daha uzun, parlak, uzun, mumsu yapraklı bir görünümü olan, kısa ve tıknaz kök yapısına sahiptir. Meyve oluşumu sırasında 200’e kadar çiçek oluşturabilme kabiliyetine sahiptir. Çiçekleri bir araya gelerek ananası oluştururlar. Üst kısmında fibonacci dizilimine göre yapraklanma oluştururlar.

Ananas sözcüğü kökeni
Ananas meyvesi şekil itibarıyla kozalaklı çam ağaçlarının üreme organlarına benzediğinden, Avrupalı gezginler bu meyveyi ilk bulduklarında İngilizcede “çam elması” anlamına gelen pineapple, İspanyolca’da çam anlamına gelen piña vs. isimler vermişlerdir. Daha sonra ise çam kozalağı orijinalinin korunması amacıyla Tupi-Guarani dilleri kullanılan bu isim seçilmiştir. Türkçede de orijinal haliyle benimsenen ananas kelimesi lügatı ilk olarak 1938 yılında kaydedilmiştir.

ADS
(Visited 108 times, 1 visits today)
Bu konuyu oyla
[Total: 2 Average: 5]

Leave a Comment