Palmiyeler

Palmiyeler

Palmiyeler
Archontophoenix alexandrae (Kral Alexandrae Palmiyesi)
Anavatanı Avustralya olan , ince gövdeli, alt kısmında genişleyen palmiyedir. Üstünden kemerli ve tüylü, açık yeşil ve üst kısımları alacalı mor alt kısmı gümüşi ya da gri yukarı kısmı hafif morumsudur. Yazın uzun salkımlardaki sarı çiçekleri pembemsi kırmızı meyve salkımları izler. Verimli ve iyi drene edilmiş toprak ister.
Homeland, australia. Its has thin body but enlarges in lower parts. It is arched top and hairy and light green. And the upper parts are mottled. The lower parts are silvery or grey and the up parts are pupplish. The pinky red fruits in cluster follows the yellow flowers. It needs a drained fertile soil.

Brahea argentea (Erythea argentea) (Mavi Palmiye)
Anavatanı Kaliforniya ve Meksika’dır. İri gövdeli, alt kısmında genişleyen , güneşli günlerde yapraklarından çıkan gümüşi ışıltılarla benzersiz olan muhteşem bir palmiyedir. Çok büyük ve kalp biçimli yaprakları parlak gümüşi bir mum tabakasıyla kaplı ve 1m uzunluğundaki saplardadırlar. Kenarları sarı dişlidir. Kuvvetli dokunulduğunda metalik bir ses çıkarılar. Verimsiz ve kuru toprakları tolere eder. Çok nemli ve az geçirgen topraktan kaçınılmalıdır. Saksıda kolaylıkla yetişirler.
Homeland, California and Mexico. It is a wonderful palm tree unique of its silvery sparkles from its leaves in sunny days, large bodied which enlarges in lower parts. The very large heart shaped leaves are covered by silvery waxed and are found on the 1m long branches. The edges are yellow cloven. It has a metalical sonance. It tolarates the infertile dry soil. Very humid and less permeable soil is not suitable. It is easily planted in pots.

Butia capitata ( Cocos australis) ()
Anavatanı ; Brezilya ve Uruguay’dır. Esnek bir tacın üstünden yükseldiği iri bir dikme ile nitelenir. Tepede 70-100 cm uzunlukta saplar gelişen ,her dem yeşil kalan, dikenli koyu kahverengi yapraklar mevcuttur. Çiçekler; yazın sarı krem renkli sarkaç şeklinde çiçeklenme görülür. Meyveler; çok sayıda, oval, sarı turuncu renkte özü lifli, lezzetli, yenilebilir. Humusça zengin iyi drene edilmiş toprak ister.
Homeland, brazil and Uruguay. ıt is evergreen, thorny, dark Brown. At its top 70-100cm long hilts are found. Yellow beige flowering can be seen in summer. The fruits are plenty, oval, floppy, yellow or orange, edible. It needs well drained and topsoil.

Chamaerops exelsa (Tüylü Palmiye)
Anavatanı ; Akdeniz Havzası olan Chamaerops Excelsa en Yaygın Palmiye türüdür. Arsızdır. 7-8 m boy yapabilen yaprakları yelpaze şeklinde olan palmiyedir. Yaprak sapları az dikenli yada dikensizdir. Fazla soğuktan zarar görebilir. Bu nedenle riskli bölgelerde kışın muhafaza etmek gerekir.
Homeland, mediterranean basin. Chamaerops excelsa is the common sort. 7-8 m tall. The leaves are fan shaped. The hilts are thorny or not. It can be damaged by excessive cold. So, it should be protected in risky regions.

Chamaerops humilis (Bodur Akdeniz Palmiyesi)
Anavatanı; Akdeniz Havzası’dır. 6 m boy yapabilir. Yelpaze görünümlü sert yaprakları vardır. Gövde kahverengi bir lifle kaplanmıştır. Tek bir gövdeye nadiren rastlanır. Her dem yeşildir. Yapraklarının üstü açık yeşil alt kısmı ise beyazımsı bir tüyle kaplanmıştır. İlkbahardan yaza yoğun salkımlarda sarı renkli çiçekler oluşturur. Durgun sular olmadığı sürece toprak bakımından seçici değildir.
Homeland mediteranian basin. 6m tall. It is fan shaped. The body is coved with Brown lifs. It is rarely seen one body form. It is evergreen. The upper side of the leaves are light green and the bottom is coved bye whitish hairs. Yellow flowers are seen from spring to summer. It is nor sellective about soil.

Chamaerops humilis ‘Glauca’ (Mavi Bodur Palmiye)
1,5 metre kadar boy yaparlar. Yapraklarının alt ve üstü beyazımsı tüylerle kaplıdır. Mavi renkli yaprakları oldukça dekoratiftir.
1.5m tall. The leaves are coved bye whitish hairs. The blue leaves are decorative.

Chamaerops humilis ‘Vulcano’ (Kompakt Bodur Palmiye)
Koyu yeşil renkli yaprakları ve kompakt duruşlu yeni bir türdür. Oldukça dekoratif yapıya sahip olan bu palmiyeler balkon ,teras ve kaya bahçelerinde kullanılabilir.
It is anew kind with dark green and compact stance. It is very decorative and can be used in balconies, terraces and in rock gardens.

Bunu da oku :  Jakaranda

Cycas revoluta (Yalancı Sago Palmiyesi)
Anavatanı; Japonya dır. En eski bitkilerden biridir. Bir milyon yıl öncesindeki bir bitki örtüsünden kalmıştır. Zamanla kopan küçük yapraklarla bıraktığı izlerle belirginleşen sutün formlu gövde, her dem yeşil çok gösterişli yaprak kümesiyle kaplanır. Çiçekler; erkek olanlar uzun dik kozalaklara benzeyen, ananas kokulu çiçekler verirken, dişiler kalın bir tüyle kaplı kahverengi rozet yapraklardan oluşan çiçekler verirler. Verimli iyi drene edilmiş topraklarda ve çok güçlü güneşte korumalı olarak tam ışıklı yerlerde yetişir. Saksı da İlkbahar’dan Sonbahar’a ölçülü şekilde sulanır. Kış boyunca su ve nem ihtiyacı azaltılır.
Homeland, japan. It is one of the oldest plants. It ıs remained from 10000 years ago. The colum shaped body is covered by the evergreen leaves. The male blossoms give long sharp cones like, scented like pineapples. The female ones give flowers consisted of Brown badge like flowers. It needs well drained soil. It grows in full illuminated areas. The pots are watered in spring and in autumn once then it does not need much more humis and water.

Jubaea chilensis , (Şili Palmiyesi)
Anavatanı ; Şili’dir. Avrupa’da yetiştirilen tüm palmiyeler arasında açık gri renkli en kaygan ve en büyük gövdeye sahip olanıdır. Soğuğa en dayanıklı palmiyelerdendir. İyi drene edilmiş topraklardan hoşlanmaktadır. Bu özelliklerden dolayı çok popülerdir.
Homeland, Chile. The most large bodied of all the palm trees in Europe. It is hardy to cold. It likes well drained soil. It is very popular.

Livistona australis (Çin Yelpaze Palmiyesi)
Anavatanı ; Avustralya’dır. 20m’ye kadar boy yapmaktadır. Yapraklarının ucu sivridir. Yaprak rengi parlak koyu yeşildir. 1.5 m ‘ ye kadar uzayan yaprakları vardır. Genç yaşlarında iç mekanlarda kullanılabilmektedir.
Homeland, australia. 20m tall. It has sharp leaves. The leaves are dark green. It has 1.5m long leaves. It is used indoor when it is young.

Macrozamia communis (Avustralya Palmiyesi)
Anavatanı; Avustralya’nın Yeni Güney Galler Eyaleti’dir. Ilıman iklim bitkisidir. Donlardan çabuk zarar görmektedir. 2,5 m boy 80 cm gövde çapı yapabilir. Yaprakları yelpaze şeklinde, uçları keskindir. Toprak bakımından seçici değildir. Kumlu topraklara bile kolayca uyum sağlamaktadır. Anavatanında popüler bir süs bitkisidir.
Homeland, the new South galler state in australia. It is warm climate. It is damaged bye frost. 2.5m tall and 80cm diameter body. The leaves are fan shaped and sharp. It is not sellective in soil. It easily adapts to sand soil. It is popular in its homeland.

Phoenix canariensis , (Kanarya Palmiyesi)
Anavatanı ; Kanarya Adaları’dır. 20 m boy ve 12 m taç yapabilir. 1.5 m gövde çapı yapabilir. Yaprakları ; uzun , uçları batıcıdır. Yapraklarının rengi parlak yeşildir. Genelde sahil kenarlarında , otellerin peyzajında , park ve bahçelerde kullanılmaktadır. Akdeniz İklimi’nde çok iyi gelişim gösterir.
Homeland, canary islands. 20m tall and 12m Corolla. 1.5 m diameters body. Leaves are long and pricky. It is commonly used in coasts, otels, park and gardens. It likes mediteranean climate.

Phoenix dactylifera , (Hurma Ağacı)
10 m kadar yüksekliğe ulaşabilen bir hurma palmiyesi türüdür. Ancak her ortamda meyve vermeyebilir. İnce ve yüksek dik gövdesi yaprak saplarının düşmesi ile oluşur. Yaprak saplarının düşmesi ile oluşan izler gövdeye ayrı bir güzellik katar. Parlak yeşil yaprakları vardır. Ufak kahverengi-sarı, bir metreden daha uzun sarkık salkımlarda toplanan çiçekler Nisan’da açarlar.
10m tall, palm tree of dates. It may not give fruits in any place. The thin body is formed by the hilts. The scarces on the body has a good view. It has shiny leaves. It blooms in april which are small Brown.

Phoenix roebelinii , (Cüce Fenix)
Cüce Feniksin, vatanı Laos’dur, Mekong nehri boyunca rastlanmaktadır. İlk defa Avrupa’ya, koleksiyoncu Carl Roebelen tarafından getirildiği için Phoenix roebelinii olarak adlandırılmıştır. Tek ve ince olan gövdesinin yüksekliği ender olarak, 3 m. üzerine çıkabilen bir hurma palmiyesidir . İnce, tüysü, parlak yeşil, zarif yapraklarının uzunluğu 90-150cm. e ulaşır. Yapraklar gövdeden ışınsal olarak çıkarlar ve aşağı doğru sarkarlar. İnce ve kısa gövdesi, parlak, uzun ve sarkık yaprakları ile, çok zarif bir hurmadır. Bu nedenle peyzaj amacı ile , özellikle subtropik ve sıcak-ılıman iklim bölgelerinde sıklıkla kullanılır. Ayrıca soğuk iklim bölgelerinde, iç mekanda kullanılmaktadır. -5 C ‘ye kadar dayanırlar.
The homeland of dwaft phoenix is Laos. It is found along the Mekong river. As it was firstly brought to Europe by the collector Carl Roebelen, it is also called as Phoenix. The one thin body is rarely 3m tall. The thin, hairy, shiny, elegant leaves are 90-150cm long. The leaves are vertical but floppy. It is an elegant date tree with its thin, short, shiny, tall and floppy body. For this reason, it is mostly used in sub tropic and hot and warm climates. It is used indoor in cold regions. It is hardy to -5c.

Bunu da oku :  Hangi Ağaç Hangi Bölgede Yetişir?

Phoenix sylvestris , (Sarı Hurma)
Anavatanı; Hindistan’dır. Dalları yukarı doğru büyür. Küre formlu bir palmiyedir. Yapraklarının rengi parlak yeşildir. Formu sayesinde çok tercih edilmektedir.
Homeland, ındia. The branches grow vertically. It is a sypherical palm tree. The leaves are shiny green. It is preferred mostly because of its form.

Phoenix theophrastii , (Datça Palmiyesi)
Anavatanı ; Girit Adası ve Finike’dir. Endemik bir palmiye türüdür. Boyunun 17 metre’ye kadar uzamasına karşın, Arap Hurması 30 metre’ye ulaşabilir. Datça Hurması’nın yaprakları, Arap Hurması’na göre daha küçük, kısa ve kalın yaprakçıklardan oluşmaktadır. Bu yaprakçıkların uçları çok sivridir. Ayrıca Datça hurmasının çiçek sapı ve meyveleri Arap Hurması’ndan daha küçüktür. Datça Hurması gösterişli, mavimtırak yapraklara sahiptir. Bu palmiyelerin bir özelliği de yangına karşı son derece dayanıklı olmalarıdır. Bütün genç fidanlar yansa bile, yangından sonra tamamen siyahlaşmış gövdeden yeni sürgünler çıkmaktadır. Mayıs’ta çiçek açmaktadır. Olgun meyveler ise koyu kahverengi, bazen hafif pembe, yumuşak ve hurma tadındadır, yenmektedir.
Homeland, Cretan and Finike. It is an endemic sort. It is 17m tall. Although it grows up to 17m, the arabic date tree reaches 30m height. The leaves of Datça is smaller, shorter,thicker than the arabic dates. The tips of the leaves are very sharp. Also, the stalk and the fruit of the Datça dates are smaller. Datça dates have glorious, bluish leaves. One of the most important features of these palm trees is that they are very hardy to fire.New shoots can be branched out even if it has burned in a fıre from the black body. In may, it blooms. The fruits are dark Brown, pink, soft and edible.

Ravenala madascariensis (Gezgin Palmiyesi)
Anavatanı ; Madagaskar olan ve ülkemizin dondan korunaklı, ılıman Güney ve Batı Sahilleri’nde yetiştirilmeye uygun bir palmiyedir. Taç kısmında budama yapmadan doğal olarak yelpaze şekli alan yaprakları ile eşi benzeri görülmemiş bir görüntü yaratır. Strelitziaceae yani starliçe ailesinden olan bitki palmiye adıyla anılsa da aslında palmiye değildir. Tropik iklimlerde tüm yıl çiçekli olan bitkinin çiçekleri de bitkinin genel görüntüsü kadar göz alıcıdır. Ortalama 6 ile 9 metre boylanmaktadır. Bakımı zahmetsiz olan Gezgin Palmiyesi, Yaz Ayları’nda düzenli sulama istemektedir.
Homeland, madagascar. It is planted in southern and West coasts, protected from frost. It creates a wonderful view by its top Corolla fan shaped without and prunig. Streltziaceae is called as a palm tree but in fact it is not a palm tree at all. The flowers of the plant in tropical climates have a very striking effect. 6-9m tall. The traveller palm needs just watering in hot summer days regularly.

Ravenea hildebrandtii ()
Ana vatanı; Komor Adaları’dır. Çok zarif,nadir bir palmiyedir. Dikensiz, çok dekoratif, şişe biçimli biçimli bir gövdeden çıkan uzun saplarda tüysü yaprakları vardır.
Homeland, comor island. It is avery elegant, rare palm tree. It is thornless, very decorative, bottle shaped. It branches out shaped thin body.

Bunu da oku :  Paulownia Ağacı

Roystonea regia (Küba Kraliyet Palmiyesi)
Anavatanı; Küba’dır. Tacın ucuna kadar soluk gri renkli gidip, burada parlak yeşile bürünen, alt kısmı şişkin, pürüzsüz bir gövdeye sahiptir. Türkiye’de açıkta yaşayabileceği yer çok azdır. Yine de korunmuş ortamlarda yetiştirmeye değer, çünkü aynı zamanda en güzel iç mekan bitkilerindendir.
Homeland, cuba. It is pale grey up to Corolla and becomes shiny green. The bottom is plump, smooth. In turkey, it can not live outdoors because of the weather conditions. But it is protected and indoor decorative foliage plant.

Sabal palmetto ()
Anavatanı ; ABD ,Küba ,Bahamalar ‘ dır. 30 m’ ye kadar uzayabilirler. Yaprakları ; yelpaze şeklinde ve koyu yeşil renklidir. Tepe tacı küre şeklindedir. Sahil şeridinde ve otellerin peyzajında sıkça kullanılır.
Homeland, the usa, cuba, bahamas. 30m tall. The leaves are fan shaped and dark green. Top Corolla is sypherical. It is commonly used in coasts and landscaping of hotels.

Syagrus romanzoffianum ( Cocos plumosa , Arecastrum romanzoffianum ) (Kraliçe Palmiyesi )
Anavatanı ; Brezilya’dır. Önce daha ziyade ince olan ve yıllar geçtikçe tabandan büyüyen yarı-rustik bir palmiye çeşididir. Yaprakları 4 m’ ye kadar uzayabilir. Yaprak uçları püskül gibidir . Organik maddece zengin olan topraklarda iyi gelişirler.
Homeland, brazil. It is a semi rustic palm tree, especially thin when it is gettin old. The leaves are 4m long. The tips of the leaves are lide tassel. It grows in soil organicallr rich in matter.

Trithrinax acanthocoma ()
Anavatanı ; Arjantin ve Uruguay’dır. Çok nadir bulunan bir palmiye türüdür. Kimi zaman tek başına, lifli, dikenli bir gövde ile gelişir. Daha sıklıkla çimle kaplı birden fazla gövdelidir. Gümüşi yaprakları, açık sarı çiçekleri ve bunları takip eden kırmızı salkımlar halindeki meyveleri ile çok dekoratiftir.
Homeland, argentina and Uruguay. ıt is avery rare sort of palm trees. Mostly, develops in one body which is thorny and lifly. It is rather bodied more than one, wholly covered by grass. It is very decorative with its silvery leaves, light yellow flowers and subsequently the fruits in red clusters.

Washingtonia robusta , (Meksika Palmiyesi)
Anavatanı ; Güneybatı Amerika ve Kuzeybatı Meksika’dır. 25 m boy yapabilir. Yaprakları; yelpaze formlu, açık yeşil renkli ve tüylü parçalıdır. Yapraklar 1 m uzunluğa ulaşabilir. Yaprak sapları 2 m’ye ulaşabilir. Sıcak iklimleri ve güneşli alanları tercih etmektedir. Genellikle tuza dayanıklı türlerdir. Bazı türleri -5 °C’ye kadar dayanabilirler. Gruplar ve soliter halde kullanılmaktadır.
Homeland, shouthern america and North West mexico. 25m tall. The leaves are fan shaped, light green, and hairy. The leaves can reach 1m long. The stalks of the leaves can reach 2m long. It prefes hot climates and sunny places. It is hardy to salt. Some sorts of the them can be hardy to -5 c. It can be used in groups or solitary.

Washingtonia filifera , (Meksika Palmiyesi)
Anavatanı ; Güneybatı Amerika ve Kuzey Meksika’dır. 15 m boy ve 5 m en yapabilmektedir. Dolgun tacı açık yeşil renkli yelpazeyi andıran yapraklar tarafından oluşturulmuştur. Yaprak saplarının kenarları dişlidir. Çiçekleri mumsu görüntüde kremsi beyaz renktedir ve salkım halindedir. doğrudan ve tüm gün güneş alabileceği bir yere dikilmesi uygundur, ama yari gölge yerlerde de yetişebilir. Her tür toprakta yetişir. Geniş ölçekli parklar, yol kenarları veya refüjler ideal yerlerdir. Bitki ev bahçesi veya daha küçük ölçekli peyzaj çalışmalarına pek uygun değildir.
Homeland, South east americ and North mexico. 15m tall and 5m wide. The plump Corolla is light green fan shaped. The stalks of the leaves are cloven. The flowers are beige White and in clusters. It is suitable for direct sun all day long but can be placed in shade. It lives in any soil. The large gardens, roadrides are ideal places for it.

ADS
Bu konuyu oyla
[Total: 2 Average: 5]
(Visited 339 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment