Çiku Ağacı

Çiku Ağacı

Çiku Ağacı
Çiku (Achras sapota), Anavatanı Batı Hindistan’dır. Bu meyvenin ağacı kendi haline bırakıldığı takdirde 20 m. yüksekliğe kadar büyüyebilir ise de kültür bitkisi olarak yetiştirildiği takdirde, budanma suretiyle boyu 3-6 m. arasında muhafaza edilir. Çiku ağacı düzenli taçlanan, çiçekleri beyaz ve kokusuzdur. Dalları karşılıklı oluşan, yaprakları aşağı doğru sarkık ve oval şekildedir. Meyvenin şekli hafif yassı bir şeftaliye benzer ve tulü ortalama 7, 5 cm. çapı ise 5 cm. civarındadır. Dışında patates renginde ince bir kabuğu ve içinde sarı-açık kahve renginde, kokusu yasemine benzeyen gayet tatlı bir meyve eti vardır.

Genellikle marcottage yöntemiyle üretilen bu meyvenin fidanları asıl yerlerine 6 X 6 m. ara ile dikilir ve ekseriya dikimden bir sene sonra meyve verir. Ağaçlar, genellikle senede iki defa çiçek açarlar. Ancak bütün sene meyve verirler. Hafif eğimli sahaları seven Çiku ağacı yalnız yağışlı tropik ülkelerde yetişen bir bitkidir. Meyveleri ezilmemesi için biraz ham olarak toplanır ve hasırlar üzerinde korunarak ayrıca olgunlaştırılır.

Bunu da oku :  Tamarillo

Tohumları, yassı bir badem iriliğinde ve gayet parlak siyah-kahve rengi bir kabuğun içindedir. Diğer önemli cinsleri: Sapota lobata ve Sapota candollei’dir.

Manilkara zapota, sakız üretiminde kullanılan bir ağaçtır. Yaprakları iğne şeklindedir. Eski Kızılderili halkı bu ağaçtan sakızı elde ederek baharatlar ve bunu çiğnerdi.

Manilkara zapota other names, Sapodilla is known as mispel in the Virgin Islands and Dutch Caribbean; zapote in Honduras and Panama; níspero in Dominican Republic, El Salvador, Costa Rica, Cuba, Guyana, Puerto Rico, Nicaragua, Colombia and Venezuela; dilly in the Bahamas; naseberry in Jamaica and other parts of the Caribbean; sapoti in Brazil and Haiti; chico in the Philippines and chicosapote or chicozapote in Guatemala, Mexico, Hawaii, and Florida. In Northern Indian subcontinent fruit is known as Chikoo, In southen India, it is called Sapota. In Sri Lanka, fruit is known as Sepadilla.

ADS
Bu konuyu oyla
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 292 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment